Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Nabór ankiet informacyjnych na dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii elektrycznej i pomp ciepła

Logotyp KPO, OZEGmina Opatów ubiega się o dofinansowanie na realizację projektu parasolowego w ramach którego mieszkańcy gminy (osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w danym obiekcie) będą mieli możliwość uzyskania dofinansowania na poziomie 90% (kwoty netto inwestycji – tj. VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym) na zakup i montaż:

 • magazynu energii do gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej z istniejącej instalacji fotowoltaicznej,
 • instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii do produkcji oraz gromadzenia nadwyżki energii elektrycznej,
 • pompy ciepła CO i CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
 • pompy ciepła CWU do produkcji energii cieplnej na potrzeby ciepłej wody użytkowej;

Dopuszczalne jest łączenie ww. przedsięwzięć.

Przykładowa kalkulacja inwestycji dla budynków mieszkalnych o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2 (VAT 23%) , obejmującej łącznie:

 1. Powietrzna pompa ciepła 10kW + instalacja PV 10kWp + zestaw baterii w magazynie energii:
  - koszt ok. 140 tys. zł brutto (114 tys. zł netto plus ok. 26 tys. zł VAT). Zainteresowany dofinansowaniem mieszkaniec będzie musiał zabezpieczyć z własnych środków wkład własny 11,5 tys. zł oraz podatek VAT, co łącznie daje sumę na poziomie ok. 37,5 tys. zł.
 2. Instalacja PV 7kWp + zestaw baterii w magazynie energii:
  - koszt ok. 63 tys. zł brutto (51 tys. zł netto plus ok. 12 tys. zł VAT). Zainteresowany dofinansowaniem mieszkaniec będzie musiał zabezpieczyć z własnych środków wkład własny 5,1 tys. zł oraz podatek VAT, co łącznie daje sumę na poziomie ok. 17,1 tys. zł.

Orientacyjny koszt 1 kW urządzeń brutto:

 • Instalacja fotowoltaiczna – 5 tys. zł;
 • Pompa ciepła – 5 tys. zł;
 • Magazyn energii – 4 tys. zł.

Dla budynków o powierzchni użytkowej do 300 m2 stawka podatku VAT wynosi 8%.

Realizacja projektu parasolowego, w którym ciężar organizacyjny i odpowiedzialność za wdrożenie technologiczne leżą po stronie gminy, planowana jest w okresie od uzyskania przez gminę dofinansowania do marca 2026 r.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie parasolowym powinny w terminie do dnia  7 lutego 2024 r. zgłosić się do Urzędu Gminy Opatów, pok. nr 5, w celu złożenia ankiety  informacyjnej. O zakwalifikowaniu się do projektu decyduje kolejność zgłoszeń. Po przeprowadzonej analizie ankiet informacyjnych w przypadku stwierdzenia przekroczenia kwoty możliwej do uzyskania dofinansowania przewiduje się losowanie w celu wyłonienia listy podstawowej uczestników projektu. Osoby z listy podstawowej zobowiązane będą do podpisania umowy użyczenia w ternie do 23 lutego 2024 r., niepodpisanie umowy użyczenia dyskwalifikuje z udziału w projekcie. Ankieta informacyjna, proceder zapisu mieszkańców oraz wzór umowy użyczenia (który zostanie uzupełniony o klauzulę RODO) dostępne są na stronie internetowej Urzędu Gminy Opatów. 
Szczegółowych informacji udziela P. Robert Puchała, tel: 34 3196093 wew. 40.

Wsparcie dostępne jest w ramach programu: Inwestycja B2.2.2 Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne Część B (wsparcie inwestycyjne społeczności energetycznych) Działanie B.1: Demonstracyjne projekty inwestycyjne realizowane przez społeczności energetyczne (nr naboru KPOD.03.12-IP.05-002/23).

WAŻNE

Przypominamy także, że Gmina Opatów występuje o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027 do realizacji ogłoszonego w ubiegłym roku projektu „Magazyny Energii”, adresowanego do mieszkańców posiadających już instalację fotowoltaiczną. Rozeznanie w  zakresie zainteresowania mieszkańców projektem było przeprowadzone w ubiegłym roku.

Pliki do pobrania:

Procedura zapisu
Format: pdf, 250.2 kB
Ankieta informacyjna
Format: doc, 137 kB
Umowa użyczenia nieruchomości - wzór
Format: doc, 54.5 kB
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.