Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody
W dniu 5 lipca 2024r. miało miejsce piękne i barwne wydarzenie „Czytanie na polanie i zaplatanie wianków” zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatowie oraz Ekodoradczynię Gminy Opatów pracującą w projekcie Śląskie. Przywracamy błękit.
Wianek, jako symbol obfitości Boga, wyrażający się w bogactwie kwiatów, ziół i zbóż, jest znany w naszej historii od wieków. W czasie Oktawy Bożego Ciała poświęcone wianki wieszało się w budynkach gospodarstwa, co miało symbolizować ochronę od wszelkich klęsk żywiołowych i chorób. Kwietny wianek miał przynosić ludziom szczęście i zdrowie, a zwierzęta chronić przed chorobami i dać obfite plony podczas żniw.
Wianki nie tylko stanowią doskonały element dekoracyjny, ale towarzyszą nam podczas wielkich uroczystości jak Pierwsza Komunia Święta i Ślub. Są zaplatane z najróżniejszych kwiatów i zakładane na głowy dziewczynek i Panien Młodych. Od kilku lat obserwujemy powrót do tradycji obchodzenia Nocy Świętojańskiej, gdzie wianki ze świecą są puszczane na wodę. Wianek tej panny, który dopłynie do celu najszybciej, zwiastuje jej rychłe zaślubiny.
W czasie naszego pikniku na polanie pokazywałyśmy dzieciom różne metody zaplatania wianków i dekorowałyśmy ich kapelusze i głowy, co dało dziewczynkom ogrom radości. W międzyczasie można było na kocykach poczytać książki przyniesione przez panie z biblioteki. Ekodoradczyni opowiedziała o historii wianka w naszej tradycji oraz o dziewannie, która rosła na zboczu polany. Kiedy już kwiaty z wiklinowych koszy zostały wplecione w wianki, panie z biblioteki zabierały grupki dzieci z różnych szkół w ustronne miejsce pod drzewami i czytały im piękne bajki. W tym czasie reszta uczniów grała w piłkę, bawiła się na kocach lub tańczyła. Dzieci miały także możliwość skosztowania domowych ciast i napiły się lemoniady.
Był to niezwykły czas delektowania się szumem drzew, śpiewem ptaków oraz towarzystwem innych, pogodnych osób, które przybyły na to wydarzenie.
Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę: rodzicom, nauczycielom, opiekunom i dzieciom z różnych miejscowości naszej gminy, pani Agnieszce Serwatka Pracownia kaletnicza APwhey za lekcję zaplatania wianków, pani Joannie Krotla za pomoc w organizacji bezpiecznego transportu dla dzieci z okolicznych przedszkoli, Firmie Arka Adam Kiepura za dowóz uczniów, pani Fotograf Małgorzacie Mizera za wykonanie pięknych zdjęć, które możecie podziwiać w galerii.
Dziękujemy! Zapraszamy na kolejne wydarzenia!