Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody

W dniu 5 lipca 2024r. miało miejsce piękne i barwne wydarzenie „Czytanie na polanie i zaplatanie wianków” zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Opatowie oraz Ekodoradczynię Gminy Opatów pracującą w projekcie Śląskie. Przywracamy błękit.

Wianek, jako symbol obfitości Boga, wyrażający się w bogactwie kwiatów, ziół i zbóż, jest znany w naszej historii od wieków. W czasie Oktawy Bożego Ciała poświęcone wianki wieszało się w budynkach gospodarstwa, co miało symbolizować ochronę od wszelkich klęsk żywiołowych i chorób. Kwietny wianek miał przynosić ludziom szczęście i zdrowie, a zwierzęta chronić przed chorobami i dać obfite plony podczas żniw.

Wianki nie tylko stanowią doskonały element dekoracyjny, ale towarzyszą nam podczas wielkich uroczystości jak Pierwsza Komunia Święta i Ślub. Są zaplatane z najróżniejszych kwiatów i zakładane na głowy dziewczynek i Panien Młodych. Od kilku lat obserwujemy powrót do tradycji obchodzenia Nocy Świętojańskiej, gdzie wianki ze świecą są puszczane na wodę. Wianek tej panny, który dopłynie do celu najszybciej, zwiastuje jej rychłe zaślubiny.

W czasie naszego pikniku na polanie pokazywałyśmy dzieciom różne metody zaplatania wianków i dekorowałyśmy ich kapelusze i głowy, co dało dziewczynkom ogrom radości. W międzyczasie można było na kocykach poczytać książki przyniesione przez panie z biblioteki. Ekodoradczyni opowiedziała o historii wianka w naszej tradycji oraz o dziewannie, która rosła na zboczu polany. Kiedy już kwiaty z wiklinowych koszy zostały wplecione w wianki, panie z biblioteki zabierały grupki dzieci z różnych szkół w ustronne miejsce pod drzewami i czytały im piękne bajki. W tym czasie reszta uczniów grała w piłkę, bawiła się na kocach lub tańczyła. Dzieci miały także możliwość skosztowania domowych ciast i napiły się lemoniady. 

Był to niezwykły czas delektowania się szumem drzew, śpiewem ptaków oraz towarzystwem innych, pogodnych osób, które przybyły na to wydarzenie. 

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę: rodzicom, nauczycielom, opiekunom i dzieciom z różnych miejscowości naszej gminy, pani Agnieszce Serwatka Pracownia kaletnicza APwhey za lekcję zaplatania wianków, pani Joannie Krotla za pomoc w organizacji bezpiecznego transportu dla dzieci z okolicznych przedszkoli, Firmie Arka Adam Kiepura za dowóz uczniów, pani Fotograf Małgorzacie Mizera za wykonanie pięknych zdjęć, które możecie podziwiać w galerii. 

Dziękujemy! Zapraszamy na kolejne wydarzenia!

Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 84 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 83 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 82 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 81 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 80 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 79 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 78 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 77 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 76 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 75 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 74 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 73 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 72 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 71 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 70 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 69 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 68 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 67 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 66 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 65 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 64 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 63 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 62 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 61 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 60 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 59 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 58 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 57 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 56 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 55 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 54 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 53 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 52 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 51 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 50 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 49 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 48 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 47 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 46 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 45 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 44 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 43 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 42 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 41 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 40 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 39 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 38 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 37 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 36 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 35 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 34 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 33 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 32 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 31 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 30 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 29 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 28 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 27 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 26 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 25 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 24 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 23 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 22 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 21 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 20 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 19 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 18 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 17 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 16 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 15 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 14 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 13 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 12 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 11 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 10 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 9 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 8 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 7 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 6 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 5 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 4 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 3 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 2 Czytanie na polanie i zaplatanie wianków w otoczeniu przyrody 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.