Pod patronatem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gmina Opatów, uczestniczy w Kampanii Ogólnopolskiej” Zachowaj Trzeźwy Umysł„
Uczestniczą w niej szkoły, które dzięki kampanii łączą profilaktykę z edukacją i zabawą. W ramach kampanii otrzymujemy zestawy materiałów profilaktycznych. Materiały są pomocne przy organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz rodziców. Zajęcia są przeprowadzane w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych. Oprócz warsztatów dla uczniów, przekazujemy również materiały przydatne do pedagogizacji rodziców.
Zwieńczeniem zmagań edukacyjnych (warsztatów, lekcji) są powiązane tematycznie z kampanią konkursy, które oprócz współpracy, zaangażowania przemycają również treści profilaktyczne. Co roku w konkursach bierze udział wielu uczniów z naszej gminy, za co otrzymują od twórców Kampanii ciekawe nagrody.
W 2022 roku działania profilaktyczne Zachowaj Trzeźwy Umysł były organizowane pod hasłem: „Nie czas na nudę!
Dzieci nagrodzone w tym roku to :
Agata Biernacka
Maja Kubicka
Amelia Lizurej
ze Szkoły Podstawowej w Opatowie.
W roku 2023 kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” będzie odbywać się pod hasłem „Rosnę zdrowo!”.
Cele kampanii
Jako dorośli, w mniejszym lub większym stopniu zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i jak ciężko może być, gdy go zabraknie. Dla dzieci i młodzieży jest to jednak temat często odległy, któremu – jak sądzą w dużej mierze – nie warto poświęcać na ten moment zbyt wiele uwagi. Zauważamy to w ich późniejszych nawykach. Po skończeniu 18 lat i wykonaniu ostatniego bilansu medycznego młodzi ludzie znikają często z systemu opieki zdrowotnej na kilkanaście lat, nie wykonując przez ten czas żadnych badań profilaktycznych. Takie zachowanie wynika z nadal niewystarczającej wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz braku świadomości, że dbanie o zdrowie zaczyna się od najmłodszych lat.
Pomimo iż w treściach programowych w szkołach mówi się o zdrowiu i zachowaniach prozdrowotnych, to uczniowie nadal zmagają się z otyłością, sięgają po papierosy, e-papierosy, napoje energetyczne oraz w niektórych przypadkach po środki psychoaktywne. Sposobem zaradczym na te problemy jest dalsza edukacja obejmująca swym zakresem zarówno uczniów, jak i ich rodziców.
Należy przy tym pamiętać, że działania prozdrowotne to nie tylko unikanie zachowań ryzykownych czy odpowiednie odżywanie, ale również i te związane z dbaniem o zdrowie od strony fizycznej, psychicznej i relacji społecznych.
Główne cele kampanii:
Podczas pracy z naszymi materiałami uczymy: