27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego
Dziś wspominamy wybory z 27 maja 1990 roku. Te pierwsze całkowicie wolne wybory po II wojnie światowej, zapoczątkowały decentralizację władzy i uznanie, że decyzje powinny być podejmowane jak najbliżej obywateli. 29 czerwca 2000 roku Sejm RP ustanowił, że 27 maja będzie Dniem Samorządu Terytorialnego.
Dzień Samorządu Terytorialnego to nie tylko wspomnienie historycznego wydarzenia, ale także refleksja nad rolą samorządów w polityce i w życiu społecznym Polski. Dzięki możliwościom, jakie daje decentralizacja, samorządy mogą skuteczniej odpowiadać na potrzeby mieszkańców, przyczyniając się do ich rozwoju i poprawy jakości życia. Święto to jest wyrazem uszanowania osób, które codziennie działają na rzecz swoich społeczności lokalnych. Samorząd to w założeniu samo-rządzenie, a nie bezrefleksyjne wykonywanie poleceń (skądkolwiek by te polecenia nie przychodziły).
