Realizacja programu Erasmus+ w Gminie Opatów

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 marca 2021

Logo Erasmus    Program Erasmus+ realizowany w Gminie Opatów dobiegł końca. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Opatowie zrealizowała projekt w ramach programu Erasmus+. Szkoła uczestniczyła w akcji KA2 (współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, partnerstwa strategiczne, współpraca szkół). Projekt “Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen” realizowany był od 01.09.20218r. do 28.02.2021r. Szkołami partnerskimi były: Staatliche Regelschule "Georg Kresse" Triebes (Niemcy) - koordynator, GO! Koninklijk Atheneum MXM w Merksem (Belgia), Frejlev Skole w  Aalborg (Dania). Koordynatorkami projektu były p. Malwina Kauf i p. Beata Strzelec.

Głównym celem projektu było nabycie i rozwój kompetencji kluczowych uczniów, takich jak: rozwój osobisty, społeczny, udział w życiu społeczeństwa europejskiego. Uczniowie nabyli nowe umiejętności w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnych, rozwinęli umiejętności receptywne i produktywne w zakresie języka angielskiego. Ale przede wszystkim uczniowie ze SP w Opatowie mieli możliwość wzięcia udziału w wymianie uczniowskiej.

Zrealizowane zostały zaplanowane spotkania międzynarodowe:

Krótki program szkoleniowy dla pracowników w Polsce (22.-26.10 2018r.)

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Niemczech (21.-25.01.2019r.)

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Polsce (18.-22.03.2019r.)

Krótki program szkoleniowy dla pracowników w Danii (06.-10.05 2019r.)

Krótki program szkoleniowy dla pracowników w Belgii (13.-17.01 2020r.)

Krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Belgii – spotkanie online (10.-12.02.2021r.)

Ze względu na panującą pandemię COVID 19 przez ostatnie pół roku uczestnicy projektu pracowali głównie w sieci. Również spotkanie młodzieży ze szkół partnerskich odbyło się online. Gospodarzem wirtualnego wydarzenia była szkoła GO! Koninklijk Atheneum MXM z Belgii. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Wspólne działania szkół partnerskich przyczyniły się do wypracowania wielu konkretnych efektów. W ostatnich miesiącach działań projektowych powstały między innymi:

 • wielkoformatowa flaga Unii Europejskiej z umieszczonymi na niej wartościami europejskimi,
 • broszura Methods Kit, która jest swego rodzaju instrukcją obsługi dotyczącą różnych umiejętności związanych z zarządzaniem sobą w czasie i kierowaniem własnym rozwojem osobistym,
 • książka kucharska online w formie flipbooka - opracowana i przygotowana przez uczniów szkół partnerskich, prezentująca tradycyjne potrawy poszczególnych państw.

To tylko niektóre z działań projektowych, które zrealizowano mimo napotkanych trudności związanych z pandemią.

Na zakończenie projektu uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki z napisem „Proud to be a European Citizen” (Jestem dumny będąc Europejczykiem) oraz nadrukiem wspólnie wybranego przez szkoły partnerskie logo projektu (warto zaznaczyć, że wygrało logo uczennicy SP w Opatowie - Dominiki Książek). Finalizując projekt uczniowie wraz z opiekunami zrobili kilka pamiątkowych zdjęć, porozmawiali o tym, co dla nich znaczył udział w projekcie oraz jakie korzyści wyniknęły z udziału w nim.

Realizacja projektu była niewątpliwie pozytywnym i od strony językowej mocno rozwijającym doświadczeniem. Uczniowie i nauczyciele rozwinęli umiejętności interpersonalne i interkulturowe, poznawali odmienne zasady funkcjonowania placówek oświatowych za granicą. Wszyscy uczestnicy projektu wzbogacili swoją wiedzę i doświadczenia, poszerzali horyzonty oraz wspierali postawę otwartości i tolerancji. W czasie trwania projektu udało się także doposażyć szkołę w sprzęt elektroniczny i biurowy niezbędny do realizacji poszczególnych zadań, który będzie wykorzystany również w przyszłości.

Podsumowując, udział w projektach Erasmus+, które opierają się na wymianach młodzieży jest nieocenionym doświadczeniem dla młodych ludzi. Wiedza i umiejętności zdobyte w ten sposób będą owocować w kolejnych latach rozwoju naszej młodzieży.

                                                           Koordynatorki projektu: Beata Strzelec, Malwina Kauf

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Erasmus+ w Gminie Opatów

  Erasmus+ w Gminie Opatów

 • Powiększ zdjęcie Erasmus+ w Gminie Opatów

  Erasmus+ w Gminie Opatów

 • Powiększ zdjęcie Erasmus+ w Gminie Opatów

  Erasmus+ w Gminie Opatów