Gmina Opatów

Strona główna

Najnowsze aktualności

Powiększ zdjęcie Ulotka%20informacyjna

Informacja dot. wzrostu zachorowań na WZW A

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłobucku informuje, że na terenie Polski od stycznia br. obserwuje się gwałtowny i niepokojący wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A to choroba zakaźna potocznie zwana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Czynnikiem etiologicznym jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia jest człowiek. Wirus wydalany jest z kałem. Początek choroby jest nagły i jej przebieg zależy w dużym stopniu od wieku i stanu zdrowia osoby zakażonej. Symptomy choroby to głównie objawy grypopodobne i dyspeptyczne (zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, brak apetytu, mdłości, wymioty) oraz zażółcenie skóry. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni, towarzyszy jej powiększenie wątroby. Leczenie swoiste nie istnieje. Powrót do zdrowia najczęściej następuje w okresie 3 – 6 miesięcy od czasu wystąpienia objawów. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy.

3 listopada 2017
Czytaj więcej o: Informacja dot. wzrostu zachorowań na WZW A

Trójka zawodników KS Wojownik z Kłobucka, Waleńczowa i Truskolas na Mistrzostwach Świata w Irlandii

    Trójka zawodników KS Wojownik (Aleksandra Koszczyk, Hubert Gloc, Zuzanna Tomczyk) w najbliższym tygodniu walczy na Mistrzostwach Świata w Taekwon-do w Irlandii.
     Głos poparcia dla zawodników wyraził, Starosta Powiatu Kłobuckiego - Henryk Kiepura, Wójt Gminy Opatów - Bogdan Sośniak, Burmistrz Gminy Kłobuck - Jerzy Zakrzewski,  Radny Gminy Wręczyca Wielka - Marcin Zomerfeld oraz wszyscy zawodnicy KS Wojownik.

10 października 2017
Czytaj więcej o: Trójka zawodników KS Wojownik z Kłobucka, Waleńczowa i Truskolas na Mistrzostwach Świata w Irlandii
Powiększ zdjęcie Plakat2%20-%20Kinder%20Mleczna%20Kanapka%20

Głosuj na naszą bibliotekę w konkursie Kinder Mleczna Kanapka "Przerwa na wspólne czytanie"

Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie, bierze udział w ogólnopolskiej akcji Kinder Mleczna Kanapka "Przerwa na wspólne czytanie".

Głosuj na naszą bibliotekę!
Wejdź na www.wspolneczytanie.pl
Zarejestruj się lub zagłosuj bez rejestracji, logując się przez konto na FB, odszukaj naszą lokalizację: województwo (śląskie) - miejscowość, kod pocztowy lub nazwa biblioteki.
Oddaj swój głos - codziennie - do 31.10.2017 r.

9 października 2017
Czytaj więcej o: Głosuj na naszą bibliotekę w konkursie Kinder Mleczna Kanapka "Przerwa na wspólne czytanie"