Gmina Opatów

Aktualności

Artykuły

Apel do mieszkanców Gminy Opatów

Ikona informacyjnaNa podstawie art. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 620 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. Dz. U. z 2017r. poz. 1161 ze zm.) a także art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004 r. /tj. Dz. U. z 2018r., poz. 1614/

Przypominam wszystkim właścicielom nieruchomości o obowiązku zapobiegania degradacji gruntów rolnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na wykaszanie co najmniej raz w roku traw i zarośli, które stwarzają poważne zagrożenie pożarowe i powodują degradację gruntów rolnych. Jednocześnie przypominam o bezwzględnym zakazie wypalania traw. Za wykroczenie tego typu grożą surowe sankcje: art. 82 § 4 ustawy z dnia 20 maja 1971r. (tj. Dz. U. z 2018r. poz.618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Ponadto,  apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na obszarach leśnych, ponieważ spadek wilgotności ściółki leśnej, zwiększa potencjalne zagrożenie pożarowe lasów.

Wójt Gminy Opatów
mgr inż. Bogdan Sośniak

11 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Apel do mieszkanców Gminy Opatów
Przejdź do - Krótkoterminowa wymiana młodzieży Dania – Polska 18-22 marca 2019 r.

Krótkoterminowa wymiana młodzieży Dania – Polska 18-22 marca 2019 r.

Logo Erasmus    W dniach 18-22 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Opatowie miała miejsce krótkoterminowa wymiana młodzieży. Wydarzenie to odbyło się w ramach projektu Erasmus+ pt.: „Improving the well-being of students is the basis to be a good European Citizen”. Projekt ten realizowany jest w parnerstwie z Staatliche Regelschule "Georg Kresse" Triebes (Niemcy) - koordynator, GO! Koninklijk Atheneum MXM w Merksem (Belgia) oraz Frejlev Skole w  Aalborg (Dania). Szkoła w Opatowie gościła 5 uczniów i uczennic oraz 2 nauczycieli z Danii.

4 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Krótkoterminowa wymiana młodzieży Dania – Polska 18-22 marca 2019 r.

Komunikat KRUS dot. bezpłatnych wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z wadami postawy i chorobą układu ruchu

Logo KRUS    Do 10 maja placówki Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie będą przyjmować wnioski o skierowanie na wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie, mających schorzenia układu oddechowego, wady i choroby układu ruchu.

         Dzieci z terenu województwa śląskiego w tym roku będą mogły się leczyć i odpoczywać w dwóch krusowskich ośrodkach:

  • podopieczni z wadami postawy i chorobami układu ruchu  przebywać będą w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju, w terminie od 23 czerwca do 13 lipca 2019 roku
  • natomiast z chorobami układu oddechowego - w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Iwoniczu Zdroju, w terminie od 10 lipca do 30 lipca 2019 roku.
4 kwietnia 2019
Czytaj więcej o: Komunikat KRUS dot. bezpłatnych wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci z wadami postawy i chorobą układu ruchu

Wyniki otwartego konkurs ofert

Ikona informacyjnaWyniki otwartego konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu na 2019 rok

28 marca 2019
Czytaj więcej o: Wyniki otwartego konkurs ofert
Przejdź do - V edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich

V edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich

Przed nami V edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem przedsięwzięcia jest promowanie regionalnych potraw przygotowanych z polskich produktów.

Szczegóły, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie:
https://bitwaregionow.pl/zglos-sie/

18 marca 2019
Czytaj więcej o: V edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich

„Wspólnie o Funduszach Europejskich”

    Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Częstochowie prowadzony przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu ofert Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pod nazwą „Wspólnie o Funduszach Europejskich”.
 
Konkurs skierowany jest do władz miejskich, instytucji publicznych, partnerów społeczno-gospodarczych, organizacji pozarządowych, w tym także Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze KGW.
 
18 marca 2019
Czytaj więcej o: „Wspólnie o Funduszach Europejskich”