Gmina Opatów

Informacja dot. wzrostu zachorowań na WZW A

3 listopada 2017

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłobucku informuje, że na terenie Polski od stycznia br. obserwuje się gwałtowny i niepokojący wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A)

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A to choroba zakaźna potocznie zwana żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Czynnikiem etiologicznym jest wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Rezerwuarem wirusa i źródłem zakażenia jest człowiek. Wirus wydalany jest z kałem. Początek choroby jest nagły i jej przebieg zależy w dużym stopniu od wieku i stanu zdrowia osoby zakażonej. Symptomy choroby to głównie objawy grypopodobne i dyspeptyczne (zmęczenie, gorączka, bóle brzucha, brak apetytu, mdłości, wymioty) oraz zażółcenie skóry. Żółtaczka utrzymuje się od jednego do kilku tygodni, towarzyszy jej powiększenie wątroby. Leczenie swoiste nie istnieje. Powrót do zdrowia najczęściej następuje w okresie 3 – 6 miesięcy od czasu wystąpienia objawów. Przebieg zakażenia u małych dzieci w ponad 90% jest bezobjawowy.

Drogi szerzenia:

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom wirusowego zapalenia wątroby typu A jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków.

Skuteczną formą zapobiegania są również szczepienia ochronne przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, które zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zaleca się:

    Więcej informacji o sytuacji epidemiologicznej zachorowań na WZW A  w województwie śląskim na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kłobucku: http://psseklobuck.pis.gov.pl

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ulotka informacyjna

    Ulotka informacyjna

  • Powiększ zdjęcie Ulotka informacyjna

    Ulotka informacyjna

  • Powiększ zdjęcie Ulotka informacyjna

    Ulotka informacyjna