Dzielnicowy apeluje – nie dajmy się okraść włamywaczom!

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 grudnia 2020

    W ostatnim czasie na terenie powiatu kłobuckiego odnotowano wzrost liczby kradzieży z włamaniem do domów jednorodzinnych i mieszkań. Sprawcy wykorzystując nieobecność mieszkańców, nawet chwilową, dostają się poprzez wyłamanie okien lub drzwi balkonowych (tarasowych), a następnie dokonują kradzieży znajdującego się w nich mienia. Przedmiotem zainteresowania przestępców zazwyczaj są pieniądze i biżuteria. Prawdopodobnie sprawcy podejmują przed włamaniem krótkotrwałą obserwację domu lub mieszkania.

    W celu uniknięcia utraty pieniędzy, biżuterii, dokumentów i innych cennych przedmiotów dzielnicowy z kłobuckiej komendy mł. asp. Mariusz Tałaj, apeluje do mieszkańców gminy Opatów o przestrzeganie kilku prostych zasad:

 • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii, aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.

 • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub na przykład numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki) - w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.

 • Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.

 • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

    Najbardziej narażone na włamania poprzez drzwi balkonowe są mieszkania umieszczone na parterze. Warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dodatkowych zabezpieczeń – rolet antywłamaniowych, krat, dobrych klamek czy zasuwek. Wychodząc z domu zamknij wszystkie okna i drzwi, także piwniczne i inne, przez które można dostać się do mieszkania.

    Nawet wychodząc na krótkie zakupy, upewnij się czy właściwie zabezpieczyłeś swój dom lub mieszkanie, gdyż włamywacze często wykorzystują krótką nieobecność właścicieli, bez względu na porę dnia.

    Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

    Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Wszelkie informacje mogące doprowadzić do ujęcia sprawców i przywrócenia spokoju mieszkańców gminy (nawet anonimowo) skieruj do swojego dzielnicowego – mł. asp. Mariusz Tałaj telefon: 47 85 822 58, telefon komórkowy: 798 031 145, e-mail: dzielnicowy.klobuck.7@klobuck.ka.policja.gov.pl lub pod numerem alarmowym 997 lub 112.

Najlepszą ochroną przed złodziejem jest nasza czujność i rozwaga, a także wzajemna pomoc sąsiedzka!

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Logo - Policja Kłobuck

  Logo - Policja Kłobuck

 • Powiększ zdjęcie Dzielnicowego – mł. asp. Mariusz Tałaj

  Dzielnicowego – mł. asp. Mariusz Tałaj