List Prezesa KRUS do rolników, o ustawie obniżającej wiek emerytalny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 kwietnia 2017

    Prezes KRUS, Adam Sekściński wystosował do rolników specjalny list, w którym poinformował o podpisaniu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, ustawy zmieniającej dotychczas obowiązującą od 1 stycznia 2013 roku ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. W konsekwencji tej zmiany, od 1 października 2017 roku, zostanie obniżony wiek emerytalny dla kobiet z 67 do 60 lat, a dla mężczyzn - z 67 do 65 lat. Obecna zmiana przywraca więc stan prawny obowiązujący przed 1 stycznia 2013 roku.

    Jak zaznacza w swym liście Prezes Sekściński, po tegorocznej zmianie "wiek emerytalny jest dla ubezpieczonych w KRUS rolników i domowników taki sam, jak dla innych grup zawodowych". Przypomina jednocześnie, że ustawa z 2012 roku ograniczyła rolnikom możliwość uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej.

- "Informuję Państwa, że o wcześniejszą emeryturę rolniczą mogą jeszcze ubiegać się w Kasie wszyscy ci rolnicy, którzy do dnia 31 grudnia 2017 roku ukończą wiek 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), będą posiadać co najmniej 30 letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej. Wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą może być również złożony po tej dacie" - poinformował w liście do rolników prezes KRUS, zachęcając równocześnie do odwiedzenia strony internetowej www.krus.gov.pl bądź najbliższej Placówki Terenowej KRUS w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji.

  W załączeniu cała treść listu.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie KRUS - logo

    KRUS - logo